Kent Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Kent Hockey Umpiring Association
Kent Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Indoor matches are shown in purple. Appointments from other Associations are shown in grey.
Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.
Saturday 24th October 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Canterbury Pilgrims v Worthing
Canterbury Pilgrims v Worthing

@ Polo Farm
Glen Le Grys, Paul Meehan (umpires) Mark Anderson (assessor)
13:30
Gore Court v Marden Russets
Gore Court v Marden Russets

@ Westlands School
Chris Bray, Adrian Russell-Smith (umpires)
14:00
Holcombe 2 v Burnt Ash
Holcombe 2 v Burnt Ash

@ Holcombe Park
Murray Evans, David Whitehouse, Graham Baldwin, Peter Southern (umpires)
13:00
Kings & Alleyn's v Brighton & Hove 2
Kings & Alleyn's v Brighton & Hove 2

@ Kings College Sports Ground
Ken Slater, Nick Taffs (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
11:15
Canterbury 3 v Holcombe 3
Canterbury 3 v Holcombe 3

@ Polo Farm
Graham Baldwin, Adrian Bouwens, David Whitehouse (umpires)
14:30
Maidstone v Eastbourne 2
Maidstone v Eastbourne 2

@ Armstrong Road
Chris Davies, Jeremy Montgomery (umpires)
Women - East Division 1 South
12:15
Holcombe 1A v East London 2
Holcombe 1A v East London 2

@ Holcombe Park
Stephen Bristow, Jon Taylor (umpires)
11:30
Maidstone v Chelmsford 2
Maidstone v Chelmsford 2

@ Armstrong Road
Murray Evans, Tony Schweitzer (umpires)
12:00
Sevenoaks 2 v Kings & Alleyn's
Sevenoaks 2 v Kings & Alleyn's

@ Hollybush Lane Astro
Iain McCarthy, Christopher Shaw (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v Blackheath & O.E.
Ashford v Blackheath & O.E.

@ Ball Lane
Nick Alder, Sarah Gouldson, Andy Whitaker (umpires)
12:30
Folkestone v Burnt Ash
Folkestone v Burnt Ash

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Lawrie Digweed, Stephen Whitfield (umpires)
11:45
Gore Court v Bromley & Beckenham 2
Gore Court v Bromley & Beckenham 2

@ Westlands School
Michael Coates, Andy Whitaker, Sarah Gouldson, Paul Holkham (umpires)
Tony Sharp (assessor)
15:00
Sevenoaks 3 v Chelmsford 3
Sevenoaks 3 v Chelmsford 3

@ Hollybush Lane Astro
Claire Payne, Karen Stevenson, Robert Moore (umpires)
Saturday 31st October 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Ashford v Kings & Alleyn's
Ashford v Kings & Alleyn's

@ Ball Lane
Ken Slater, Stuart Wise, Murray Evans (umpires)
14:00
Burnt Ash v Gore Court
Burnt Ash v Gore Court

@ Dartford Technical College
Thomas Crump, Adrian Russell-Smith (umpires) Peter Worrall (assessor)
14:00
Herne Bay v South Saxons
Herne Bay v South Saxons

@ Herne Bay Sports Hub
Andy Mair, Paul Meehan (umpires)
14:30
Marden Russets v Canterbury Pilgrims
Marden Russets v Canterbury Pilgrims

@ Marden - Maidstone Road
Graham Baldwin, David Whitehouse (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:15
Blackheath & O.E. v Maidstone
Blackheath & O.E. v Maidstone

@ College Meadow - Marvels Lane
Peter Southern, Nick Taffs (umpires)
14:00
Folkestone v Hailsham
Folkestone v Hailsham

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Chris Bray, Jeremy Montgomery (umpires)
14:00
Holcombe 3 v Lewes 2
Holcombe 3 v Lewes 2

@ Holcombe Park
Adrian Bouwens, Chris Davies (umpires)
Women - East Division 1 South
13:00
Kings & Alleyn's v St. Albans 3
Kings & Alleyn's v St. Albans 3

@ Kings College Sports Ground
Stephen Bristow, Iain McCarthy (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v East London 3
Ashford v East London 3

@ Ball Lane
Murray Evans, Tony Schweitzer, Paul Holkham (umpires)
11:45
Blackheath & O.E. v Gore Court
Blackheath & O.E. v Gore Court

@ College Meadow - Marvels Lane
Andy Whitaker, Stephen Whitfield, Claire Payne (umpires) Tony Sharp (umpire coach)
12:15
Bromley & Beckenham 2 v Havering
Bromley & Beckenham 2 v Havering

@ Langley Park - Girls School
Michael Coates, Lawrie Digweed (umpires) Anne Bartley (assessor)
13:30
Burnt Ash v Sevenoaks 3
Burnt Ash v Sevenoaks 3

@ Hurstmere School, Sidcup
Christopher Shaw, Karen Stevenson (umpires)
12:30
Canterbury 2A v Southend
Canterbury 2A v Southend

@ Polo Farm
Nick Alder, Jon Taylor (umpires)
Saturday 7th November 2020
Men - Kent/Sussex 1
12:00
Canterbury Pilgrims v Burnt Ash
Canterbury Pilgrims v Burnt Ash

@ Polo Farm
Chris Bray, Paul Meehan (umpires)
13:30
Gore Court v Brighton & Hove 2
Gore Court v Brighton & Hove 2

@ Westlands School
Graham Baldwin, Peter Southern (umpires)
14:00
Holcombe 2 v Ashford
Holcombe 2 v Ashford

@ Holcombe Park
Glen Le Grys, Ken Slater (umpires)
14:30
Kings & Alleyn's v Herne Bay
Kings & Alleyn's v Herne Bay

@ Kings College Sports Ground
Thomas Crump, Nick Taffs (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:30
BBHC v Holcombe 3
BBHC v Holcombe 3

@ Avery Hill
Adrian Bouwens, Jeremy Montgomery (umpires)
12:45
Canterbury 3 v Eastbourne 2
Canterbury 3 v Eastbourne 2

@ Polo Farm
David Whitehouse (umpire) ... One umpire to be provided by Canterbury 3
14:00
Folkestone v Crawley
Folkestone v Crawley

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Chris Davies, Adrian Russell-Smith (umpires)
Women - East Division 1 South
12:15
Holcombe 1A v Bedford 2
Holcombe 1A v Bedford 2

@ Holcombe Park
Christopher Shaw, Stephen Whitfield (umpires)
12:00
Sevenoaks 2 v Maidstone
Sevenoaks 2 v Maidstone

@ Hollybush Lane Astro
Murray Evans, Alex Mitchel (umpires)
Women - East Division 2 South East
12:30
Folkestone v Ashford
Folkestone v Ashford

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Claire Payne, Tony Schweitzer (umpires)
11:45
Gore Court v Basildon
Gore Court v Basildon

@ Westlands School
Michael Coates, Jon Taylor (umpires)
15:00
Sevenoaks 3 v Bromley & Beckenham 2
Sevenoaks 3 v Bromley & Beckenham 2

@ Hollybush Lane Astro
Stephen Bristow, Andy Whitaker (umpires)
Tunbridge Wells v Canterbury 2A
Tunbridge Wells v Canterbury 2A

@ Kent College, Pembury
Lawrie Digweed, Sarah Gouldson (umpires)
Sunday 8th November 2020
Men - EH Championship - Tier 3
Burnt Ash 2 v Maidstone
Burnt Ash 2 v Maidstone
Mark Anderson, Glen Le Grys, Graham Baldwin (umpires)
Men - E H Championship Masters O 50 - Pool C Round 1
14:15
Canterbury v St Albans
Canterbury v St Albans

@ Polo Farm
Adrian Russell-Smith, Ken Slater (umpires)
Men - E H Championship Masters O 50 - Tier 2
Bromley & Beckenham v Herne Bay
Bromley & Beckenham v Herne Bay

@ Langley Park Boys
Graham Baldwin, David Kennedy (umpires)
Saturday 14th November 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Ashford v Gore Court
Ashford v Gore Court

@ Ball Lane
Chris Bray, Stuart Wise (umpires)
12:30
Burnt Ash v Worthing
Burnt Ash v Worthing

@ Dartford Technical College
Thomas Crump, Andy Mair (umpires)
10:00
Herne Bay v Holcombe 2
Herne Bay v Holcombe 2

@ Herne Bay Sports Hub
Graham Baldwin, Adrian Russell-Smith (umpires)
14:30
Marden Russets v Horsham
Marden Russets v Horsham

@ Marden - Maidstone Road
Ken Slater, Peter Southern (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:15
Blackheath & O.E. v Canterbury 3
Blackheath & O.E. v Canterbury 3

@ College Meadow - Marvels Lane
Adrian Bouwens, Chris Davies (umpires)
14:00
Holcombe 3 v Folkestone
Holcombe 3 v Folkestone

@ Holcombe Park
Paul Meehan, Jeremy Montgomery (umpires)
14:30
Maidstone v Mid-Sussex
Maidstone v Mid-Sussex

@ Armstrong Road
Glen Le Grys, David Whitehouse (umpires)
Women - East Division 1 South
14:30
Kings & Alleyn's v Holcombe 1A
Kings & Alleyn's v Holcombe 1A

@ Kings College Sports Ground
Alex Mitchel, Stephen Whitfield (umpires)
11:30
Maidstone v St. Albans 3
Maidstone v St. Albans 3

@ Armstrong Road
Tony Schweitzer, Jon Taylor (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v Gore Court
Ashford v Gore Court

@ Ball Lane
Nick Alder, Iain McCarthy (umpires)
11:45
Blackheath & O.E. v Sevenoaks 3
Blackheath & O.E. v Sevenoaks 3

@ College Meadow - Marvels Lane
Lawrie Digweed, Sarah Gouldson (umpires)
14:15
Bromley & Beckenham 2 v Southend
Bromley & Beckenham 2 v Southend

@ Langley Park - Girls School
Karen Stevenson, Andy Whitaker (umpires)
12:00
Burnt Ash v Tunbridge Wells
Burnt Ash v Tunbridge Wells

@ Hurstmere School, Sidcup
Claire Payne, Hazel Spencer (umpires)
12:45
Canterbury 2A v Chelmsford 3
Canterbury 2A v Chelmsford 3

@ Polo Farm
Stephen Bristow, Murray Evans (umpires)
Sunday 15th November 2020
Men - E H Championship Masters O 40 - Pool D Round 1
14:45
Canterbury v Epsom Embers
Canterbury v Epsom Embers

@ Polo Farm
Graham Baldwin, Ken Slater (umpires)
Saturday 21st November 2020
Men - Kent/Sussex 1
14:30
Canterbury Pilgrims v Ashford
Canterbury Pilgrims v Ashford

@ Polo Farm
Graham Baldwin, Peter Southern (umpires)
13:30
Gore Court v Herne Bay
Gore Court v Herne Bay

@ Westlands School
Paul Meehan, Ken Slater (umpires)
12:00
Holcombe 2 v South Saxons
Holcombe 2 v South Saxons

@ Holcombe Park
Thomas Crump, Glen Le Grys (umpires)
14:30
Marden Russets v Burnt Ash
Marden Russets v Burnt Ash

@ Marden - Maidstone Road
Chris Bray, Adrian Russell-Smith (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:30
BBHC v Eastbourne 2
BBHC v Eastbourne 2

@ Avery Hill
Adrian Bouwens, Nick Taffs (umpires)
12:00
Canterbury 3 v Maidstone
Canterbury 3 v Maidstone

@ Polo Farm
Jeremy Montgomery, David Whitehouse (umpires)
14:00
Folkestone v Southwick
Folkestone v Southwick

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Chris Davies, Murray Evans (umpires)
Women - East Division 1 South
12:15
Holcombe 1A v Chelmsford 2
Holcombe 1A v Chelmsford 2

@ Holcombe Park
Tony Schweitzer, Christopher Shaw (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:00
Canterbury 2A v Folkestone
Canterbury 2A v Folkestone

@ Polo Farm
Murray Evans, Andy Whitaker (umpires)
11:45
Gore Court v East London 3
Gore Court v East London 3

@ Westlands School
Claire Payne, Jon Taylor (umpires)
15:00
Sevenoaks 3 v Basildon
Sevenoaks 3 v Basildon

@ Hollybush Lane Astro
Michael Coates, Lawrie Digweed (umpires)
11:15
Tunbridge Wells v Bromley & Beckenham 2
Tunbridge Wells v Bromley & Beckenham 2

@ Kent College, Pembury
Stephen Bristow, Iain McCarthy (umpires)
Saturday 28th November 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Ashford v Worthing
Ashford v Worthing

@ Ball Lane
Graham Baldwin, Stuart Wise (umpires)
12:30
Burnt Ash v Horsham
Burnt Ash v Horsham

@ Dartford Technical College
Thomas Crump, Ken Slater (umpires)
10:00
Herne Bay v Canterbury Pilgrims
Herne Bay v Canterbury Pilgrims

@ Herne Bay Sports Hub
Chris Bray, Peter Southern (umpires)
11:30
Kings & Alleyn's v Holcombe 2
Kings & Alleyn's v Holcombe 2

@ Kings College Sports Ground
Murray Evans, Adrian Russell-Smith (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:15
Blackheath & O.E. v BBHC
Blackheath & O.E. v BBHC

@ College Meadow - Marvels Lane
Chris Davies, Paul Meehan (umpires)
14:00
Holcombe 3 v Hailsham
Holcombe 3 v Hailsham

@ Holcombe Park
Adrian Bouwens, David Whitehouse (umpires)
14:30
Maidstone v Lewes 2
Maidstone v Lewes 2

@ Armstrong Road
Glen Le Grys, Andy Mair (umpires)
Women - East Division 1 South
13:00
Kings & Alleyn's v East London 2
Kings & Alleyn's v East London 2
Stephen Bristow, Murray Evans (umpires) Tony Sharp (assessor)
13:00
Maidstone v Holcombe 1A
Maidstone v Holcombe 1A

@ Armstrong Road
Tony Schweitzer, Stephen Whitfield (umpires)
13:30
Sevenoaks 2 v Upminster
Sevenoaks 2 v Upminster

@ Hollybush Lane Astro
Claire Payne, Christopher Shaw (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v Sevenoaks 3
Ashford v Sevenoaks 3

@ Ball Lane
Hazel Spencer, Andy Whitaker (umpires)
11:45
Blackheath & O.E. v Tunbridge Wells
Blackheath & O.E. v Tunbridge Wells

@ College Meadow - Marvels Lane
Nick Alder, Karen Stevenson (umpires) Anne Bartley (assessor)
14:15
Bromley & Beckenham 2 v Chelmsford 3
Bromley & Beckenham 2 v Chelmsford 3

@ Langley Park - Girls School
Ken Martin, Alex Mitchel, Michael Coates (umpires)
12:00
Burnt Ash v Canterbury 2A
Burnt Ash v Canterbury 2A

@ Hurstmere School, Sidcup
Lawrie Digweed, Sarah Gouldson (umpires)
12:30
Folkestone v Gore Court
Folkestone v Gore Court

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Iain McCarthy, Jon Taylor (umpires)
Sunday 29th November 2020
Men - E H Championship Masters O 50 - Pool C Round 2
Sevenoaks v Canterbury
Sevenoaks v Canterbury
Christopher Martin, Adrian Russell-Smith (umpires)