Kent Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointable Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Kent Hockey Umpiring Association
Kent Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointable Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Indoor matches are shown in purple. Appointments from other Associations are shown in grey.
Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.
Saturday 22nd February 2020
Men - Kent/Sussex 1
14:00
Folkestone v South Saxons
Folkestone v South Saxons

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Ken Slater, Peter Southern (umpires)
14:00
Holcombe 1a v Ashford
Holcombe 1a v Ashford

@ Holcombe Park
Malcolm Hasler, Brian Miller, Thomas Crump, David Kennedy (umpires)
12:00
Kings & Alleyn's v Gore Court
Kings & Alleyn's v Gore Court

@ Kings College Sports Ground
Alan Sargent, Aidan Wilday (umpires)
12:00
Old Williamsonians v Maidstone
Old Williamsonians v Maidstone

@ Rochester Maths School
Graham Baldwin, Chris Bray (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:30
BBHC v Herne Bay
BBHC v Herne Bay

@ Avery Hill
Glen Le Grys, David Ovenell (umpires)
13:00
Blackheath & O.E. v Holcombe 2
Blackheath & O.E. v Holcombe 2

@ London Marathon Sports Ground
Murray Evans, Gordon Nurse (umpires)
14:30
Canterbury Pilgrims v Hailsham
Canterbury Pilgrims v Hailsham

@ Polo Farm
Chris Davies, Steve Rawlings (umpires)
13:30
Gillingham Anchorians v Southwick
Gillingham Anchorians v Southwick

@ Darland Avenue
John Hodgman, Paul Meehan (umpires)
Men - Kent Division 1
12:00
Canterbury 3 v Tunbridge Wells 2
Canterbury 3 v Tunbridge Wells 2

@ Polo Farm
Jeremy Montgomery, David Whitehouse (umpires)
Women - Kent Premier Division
11:30
Blackheath & O.E. 2 v Old Williamsonians
Blackheath & O.E. 2 v Old Williamsonians

@ London Marathon Sports Ground
Murray Evans, Christopher Shaw (umpires)
12:00
Cliftonville v Sevenoaks 4
Cliftonville v Sevenoaks 4

@ St Lawrence College
Stephen Bristow, Ken Martin (umpires)
12:30
Folkestone 2 v Gore Court
Folkestone 2 v Gore Court

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Nick Alder, Tony Schweitzer (umpires)
11:30
Maidstone 2 v Holcombe 2
Maidstone 2 v Holcombe 2

@ Armstrong Road
Jon Taylor, Richard Young (umpires)
11:00
Old Bordenians v Marden Russets
Old Bordenians v Marden Russets

@ Borden Grammar School
Lawrie Digweed, Paul Holkham (umpires)
13:30
Sevenoaks Acorns v BBHC
Sevenoaks Acorns v BBHC

@ Sevenoaks School
Lynn Dawson, Claire Payne, Karen Stevenson (umpires)
Sunday 23rd February 2020
Men - E H Championship Masters O 40 - Tier 3
14:00
Herne Bay v Witham
Herne Bay v Witham

@ Herne Bay Sports Hub
Glen Le Grys, Brian Miller (umpires)
Men - E H Championship Masters O 50
14:30
Canterbury v Sevenoaks
Canterbury v Sevenoaks

@ Polo Farm
Malcolm Hasler, Alan Sargent (umpires)
Men - EH Masters O 60
13:45
Kent O 60 v Iceni Rex Essex
Kent O 60 v Iceni Rex Essex

@ Marden - Maidstone Road
Graham Baldwin, Steve Rawlings, Brian Miller (umpires)
Saturday 29th February 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Ashford v Worthing
Ashford v Worthing

@ Ball Lane
Chris Bray, Glen Le Grys (umpires)
12:00
Burnt Ash v Old Williamsonians
Burnt Ash v Old Williamsonians

@ Dartford Technical College
Graham Baldwin, Thomas Crump (umpires)
13:30
Gore Court v Folkestone
Gore Court v Folkestone

@ Westlands School
Malcolm Hasler, Ken Slater (umpires)
14:30
Maidstone v Holcombe 1a
Maidstone v Holcombe 1a

@ Armstrong Road
Steve Rawlings, Alan Sargent (umpires)
15:00
Marden Russets v Kings & Alleyn's
Marden Russets v Kings & Alleyn's

@ Marden - Maidstone Road
Andy Mair, Peter Southern, Aidan Wilday (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
14:00
Folkestone 2 v Blackheath & O.E.
Folkestone 2 v Blackheath & O.E.

@ County Ground, Cheriton Road
Chris Davies, Murray Evans, Peter Southern (umpires)
13:00
Herne Bay v Crawley
Herne Bay v Crawley

@ Herne Bay Sports Hub
Brian Miller, David Ovenell (umpires)
11:30
Holcombe 2 v Canterbury Pilgrims
Holcombe 2 v Canterbury Pilgrims

@ Holcombe Park
Paul Meehan, Peter Southern, Chris Davies (umpires)
Men - Kent Division 1
12:45
Canterbury 4 v Burnt Ash 2
Canterbury 4 v Burnt Ash 2

@ Polo Farm
John Hodgman, Jeremy Montgomery (umpires)
Women - East Division 1 South
13:30
Burnt Ash v Bishops Stortford
Burnt Ash v Bishops Stortford

@ Hurstmere School, Sidcup
Tony Schweitzer, Christopher Shaw (umpires)
13:30
Sevenoaks 2 v West Herts
Sevenoaks 2 v West Herts

@ Hollybush Lane Astro
Claire Payne, Jon Taylor (umpires)
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v Crostyx 2
Ashford v Crostyx 2

@ Ball Lane
Ken Martin, Karen Stevenson (umpires)
14:00
Blackheath & O.E. v Sevenoaks 3
Blackheath & O.E. v Sevenoaks 3

@ London Marathon Sports Ground
Sarah Gouldson, Stephen Whitfield (umpires)
12:30
Folkestone v Tunbridge Wells
Folkestone v Tunbridge Wells

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Murray Evans (umpire)
15:00
Holcombe 1A v Bromley & Beckenham 2
Holcombe 1A v Bromley & Beckenham 2

@ Holcombe Park
Stephen Bristow, Alex Mitchel (umpires)
13:30
Kings & Alleyn's v Havering
Kings & Alleyn's v Havering

@ Kings College Sports Ground
Michael Coates, Andy Whitaker (umpires)
Women - Kent Premier Division
13:30
BBHC v Cliftonville
BBHC v Cliftonville

@ Erith School Sports Centre (King Henry School)
Iain McCarthy, Iain Robertson (umpires)
11:45
Gore Court v Sevenoaks Acorns
Gore Court v Sevenoaks Acorns

@ Westlands School
Nick Beck (umpire) ... One umpire to be provided by Gore Court
15:30
Holcombe 2 v Blackheath & O.E. 2
Holcombe 2 v Blackheath & O.E. 2

@ Holcombe Park
Claire Payne, Jon Taylor (umpires)
12:30
Marden Russets v Maidstone 2
Marden Russets v Maidstone 2

@ Marden - Maidstone Road
Lawrie Digweed (umpire) ... One umpire to be provided by Maidstone 2
12:00
Old Williamsonians v Folkestone 2
Old Williamsonians v Folkestone 2

@ Rochester Maths School
Stephen Bristow, Hazel Spencer (umpires)
10:00
Sevenoaks 4 v Old Bordenians
Sevenoaks 4 v Old Bordenians

@ Hugh Christie Technology College
Nick Alder, Lynn Dawson (umpires)
Sunday 1st March 2020
Men - EH Championship - Tier 2
13:30
Gore Court v East London
Gore Court v East London

@ Westlands School
Simon Begg, David Kennedy (umpires)
Men - EH Championship - Tier 3
13:00
K Sports (Cobdown) v Lewes 2
K Sports (Cobdown) v Lewes 2

@ K Sports Cobdown
Brian Miller, Alan Sargent (umpires)
Men - E H Championship Masters O 40 - Semi Final
12:30
Canterbury v Epsom Embers
Canterbury v Epsom Embers

@ Polo Farm
Malcolm Hasler, Steve Rawlings (umpires)
Saturday 7th March 2020
Men - Kent/Sussex 1
14:00
Folkestone v Marden Russets
Folkestone v Marden Russets

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Chris Bray, Alan Sargent (umpires)
11:30
Holcombe 1a v Burnt Ash
Holcombe 1a v Burnt Ash

@ Holcombe Park
Glen Le Grys, Ken Slater (umpires)
13:30
Kings & Alleyn's v Worthing
Kings & Alleyn's v Worthing

@ Kings College Sports Ground
Graham Baldwin, Nick Taffs (umpires)
14:30
Maidstone v Ashford
Maidstone v Ashford

@ Armstrong Road
Steve Rawlings, Peter Southern (umpires)
13:30
Old Williamsonians v South Saxons
Old Williamsonians v South Saxons

@ Rochester Maths School
Malcolm Hasler, Andy Mair (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
15:00
BBHC v Holcombe 2
BBHC v Holcombe 2

@ Avery Hill
Adrian Bouwens, Paul Meehan (umpires)
12:00
Canterbury Pilgrims v Blackheath & O.E.
Canterbury Pilgrims v Blackheath & O.E.

@ Polo Farm
Thomas Crump, Brian Miller (umpires)
13:30
Gillingham Anchorians v Herne Bay
Gillingham Anchorians v Herne Bay

@ Darland Avenue
Chris Davies, David Whitehouse (umpires)
Men - Kent Division 1
14:30
Canterbury 3 v Old Bordenians 2
Canterbury 3 v Old Bordenians 2

@ Polo Farm
Murray Evans, Jeremy Montgomery (umpires)
Women - East Division 1 South
13:00
Canterbury 2A v Letchworth
Canterbury 2A v Letchworth

@ Polo Farm
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - East Division 2 South East
12:15
Bromley & Beckenham 2 v Blackheath & O.E.
Bromley & Beckenham 2 v Blackheath & O.E.

@ Langley Park - Girls School
Umpires will be provided by Kent HUA
15:00
Sevenoaks 3 v Ashford
Sevenoaks 3 v Ashford

@ Hollybush Lane Astro
Umpires will be provided by Kent HUA
13:00
Tunbridge Wells v Southend
Tunbridge Wells v Southend

@ Hawkenbury Astro, Hawkenbury Rd
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - Kent Premier Division
15:30
Blackheath & O.E. 2 v Marden Russets
Blackheath & O.E. 2 v Marden Russets

@ London Marathon Sports Ground
Umpires will be provided by Kent HUA
12:30
Folkestone 2 v Holcombe 2
Folkestone 2 v Holcombe 2

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Umpires will be provided by Kent HUA
11:45
Gore Court v BBHC
Gore Court v BBHC

@ Westlands School
Umpires will be provided by Kent HUA
10:00
Maidstone 2 v Sevenoaks 4
Maidstone 2 v Sevenoaks 4

@ Armstrong Road
Umpires will be provided by Kent HUA
11:00
Old Bordenians v Cliftonville
Old Bordenians v Cliftonville

@ Borden Grammar School
Umpires will be provided by Kent HUA
13:30
Sevenoaks Acorns v Old Williamsonians
Sevenoaks Acorns v Old Williamsonians

@ Sevenoaks School
Umpires will be provided by Kent HUA
Sunday 8th March 2020
Men - E H Championship Masters O 50 - Tiers 1, 2, 3
Umpires will be provided by Kent HUA
Men - Faithdean Kent Cup
12:45
Maidstone v Tunbridge Wells
Maidstone v Tunbridge Wells

@ Armstrong Road
Simon Begg, Alan Sargent (umpires)
Saturday 14th March 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:00
Ashford v Kings & Alleyn's
Ashford v Kings & Alleyn's

@ Ball Lane
Graham Baldwin, Glen Le Grys (umpires)
12:00
Burnt Ash v Maidstone
Burnt Ash v Maidstone

@ Dartford Technical College
Ken Slater, Peter Southern (umpires)
13:30
Gore Court v Old Williamsonians
Gore Court v Old Williamsonians

@ Westlands School
Chris Bray, Alan Sargent (umpires)
15:00
Marden Russets v Brighton & Hove 2
Marden Russets v Brighton & Hove 2

@ Marden - Maidstone Road
Malcolm Hasler, Steve Rawlings (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:00
Blackheath & O.E. v BBHC
Blackheath & O.E. v BBHC

@ London Marathon Sports Ground
Adrian Bouwens, Nick Taffs (umpires)
12:30
Folkestone 2 v Canterbury Pilgrims
Folkestone 2 v Canterbury Pilgrims

@ County Ground, Cheriton Road
Brian Miller, David Whitehouse (umpires)
13:00
Herne Bay v Eastbourne 2
Herne Bay v Eastbourne 2

@ Herne Bay Sports Hub
Chris Davies, Murray Evans (umpires)
11:30
Holcombe 2 v Crawley
Holcombe 2 v Crawley

@ Holcombe Park
Paul Meehan, Jeremy Montgomery (umpires)
Women - East Division 1 South
11:30
Canterbury 2A v West Herts
Canterbury 2A v West Herts

@ Polo Farm
Umpires will be provided by Kent HUA
13:00
Sevenoaks 2 v Chelmsford 2
Sevenoaks 2 v Chelmsford 2

@ Hollybush Lane Astro
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - East Division 2 South East
11:30
Ashford v Bromley & Beckenham 2
Ashford v Bromley & Beckenham 2

@ Ball Lane
Umpires will be provided by Kent HUA
14:00
Folkestone v Crostyx 2
Folkestone v Crostyx 2

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Umpires will be provided by Kent HUA
14:30
Holcombe 1A v Blackheath & O.E.
Holcombe 1A v Blackheath & O.E.

@ Holcombe Park
Umpires will be provided by Kent HUA
12:00
Kings & Alleyn's v Sevenoaks 3
Kings & Alleyn's v Sevenoaks 3

@ Kings College Sports Ground
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - Kent Premier Division
13:30
BBHC v Old Bordenians
BBHC v Old Bordenians

@ Erith School Sports Centre (King Henry School)
Umpires will be provided by Kent HUA
10:30
Cliftonville v Maidstone 2
Cliftonville v Maidstone 2

@ St Lawrence College
Umpires will be provided by Kent HUA
15:00
Holcombe 2 v Sevenoaks Acorns
Holcombe 2 v Sevenoaks Acorns

@ Holcombe Park
Umpires will be provided by Kent HUA
12:30
Marden Russets v Folkestone 2
Marden Russets v Folkestone 2

@ Marden - Maidstone Road
Umpires will be provided by Kent HUA
12:00
Old Williamsonians v Gore Court
Old Williamsonians v Gore Court

@ Rochester Maths School
Umpires will be provided by Kent HUA
10:00
Sevenoaks 4 v Blackheath & O.E. 2
Sevenoaks 4 v Blackheath & O.E. 2

@ Hollybush Lane Astro
Umpires will be provided by Kent HUA
Saturday 21st March 2020
Men - Kent/Sussex 1
13:30
Burnt Ash v Ashford
Burnt Ash v Ashford

@ Dartford Technical College
Thomas Crump, Alan Sargent (umpires)
14:00
Folkestone v Kings & Alleyn's
Folkestone v Kings & Alleyn's

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Andy Mair, Aidan Wilday (umpires)
11:30
Holcombe 1a v Gore Court
Holcombe 1a v Gore Court

@ Holcombe Park
Malcolm Hasler, David Ovenell (umpires)
14:30
Maidstone v South Saxons
Maidstone v South Saxons

@ Armstrong Road
Chris Bray, Glen Le Grys (umpires)
13:30
Old Williamsonians v Marden Russets
Old Williamsonians v Marden Russets

@ Rochester Maths School
Graham Baldwin, Ken Slater (umpires)
Men - Kent/Sussex 2
13:00
BBHC v Canterbury Pilgrims
BBHC v Canterbury Pilgrims

@ Avery Hill
Paul Meehan, Peter Southern (umpires)
13:30
Gillingham Anchorians v Holcombe 2
Gillingham Anchorians v Holcombe 2

@ Darland Avenue
Murray Evans, Steve Rawlings (umpires)
Men - Kent Division 1
14:30
Ashford 2 v Burnt Ash 2
Ashford 2 v Burnt Ash 2

@ Ball Lane
Adrian Bouwens, John Hodgman (umpires)
13:30
Gore Court 2 v Canterbury 4
Gore Court 2 v Canterbury 4

@ Westlands School
Brian Miller, Jeremy Montgomery (umpires)
Women - East Division 1 South
13:30
Burnt Ash v Old Loughtonians
Burnt Ash v Old Loughtonians

@ Hurstmere School, Sidcup
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - East Division 2 South East
14:00
Blackheath & O.E. v Ashford
Blackheath & O.E. v Ashford

@ London Marathon Sports Ground
Umpires will be provided by Kent HUA
12:00
Bromley & Beckenham 2 v Kings & Alleyn's
Bromley & Beckenham 2 v Kings & Alleyn's

@ Langley Park - Girls School
Umpires will be provided by Kent HUA
15:30
Sevenoaks 3 v Folkestone
Sevenoaks 3 v Folkestone

@ Hollybush Lane Astro
Umpires will be provided by Kent HUA
13:00
Tunbridge Wells v Holcombe 1A
Tunbridge Wells v Holcombe 1A

@ Hawkenbury Astro, Hawkenbury Rd
Umpires will be provided by Kent HUA
Women - Kent Premier Division
15:30
Blackheath & O.E. 2 v Cliftonville
Blackheath & O.E. 2 v Cliftonville

@ London Marathon Sports Ground
Umpires will be provided by Kent HUA
12:30
Folkestone 2 v Sevenoaks 4
Folkestone 2 v Sevenoaks 4

@ Three Hills Sports Park Cheriton Road
Umpires will be provided by Kent HUA
11:45
Gore Court v Holcombe 2
Gore Court v Holcombe 2

@ Westlands School
Umpires will be provided by Kent HUA
10:00
Maidstone 2 v Old Bordenians
Maidstone 2 v Old Bordenians

@ Armstrong Road
Umpires will be provided by Kent HUA
12:00
Old Williamsonians v BBHC
Old Williamsonians v BBHC

@ Rochester Maths School
Umpires will be provided by Kent HUA
10:00
Sevenoaks Acorns v Marden Russets
Sevenoaks Acorns v Marden Russets

@ Hugh Christie Technology College
Umpires will be provided by Kent HUA
Saturday 28th March 2020
Men - Kent Division 1 - Re-arranged League game
Canterbury 3 v Gore Court 2
Canterbury 3 v Gore Court 2

@ Polo Farm
Murray Evans, Glen Le Grys (umpires)
Sevenoaks 3 v Herne Bay 2
Sevenoaks 3 v Herne Bay 2
Chris Davies, Paul Meehan (umpires)
Sunday 5th April 2020
Men - Faithdean Kent Cup - Semi Final
Sevenoaks 2 v Maidstone or Tunbridge Wells
Sevenoaks 2 v Maidstone or Tunbridge Wells
Umpires will be provided by Kent HUA
Sunday 17th May 2020
Men - Faithdean Kent Cup - Final
@ Marden - Maidstone RoadUmpires will be provided by Kent HUA